Korkuların Üzerine Yürümek…

15 Şubat 2010 | İnançlar / Bilinçaltı, Makaleler | 3 yorum

Çoğumuzun hayatla ilgili pekçok korkumuz var: İşimizi kaybetmekten, parasız kalmaktan, ev sahibinin evden çıkarmasından, sınavı kazanamamaktan, ihtiyaçlarımızı karşılayamamaktan korkuyoruz. Bu da gelecekle ilgili endişeler taşımak anlamına geliyor. Sürekli gelecekte olmak ise bugünü yaşayamamak, taşıdığımız gelecek endişeleri yüzünden an’da olan güzel şeylerin tadını çıkaramamak demek.. Korkularımız, aynı zamanda bizi bişeyler başarmaktan alıkoyuyor ve hedeflerimizden de uzaklaştırıyor. Kısacası hayatımızı ele geçiriyorlar.

 Korku dediğimiz duygu bakın nasıl oluşuyor: Geçmişte yaşadığımız birtakım olaylar var; sınava giriyoruz kazanamıyoruz, ehliyet alıyor ilk gün kaza yapıyoruz, sevgilimiz bizi terkediyor, istediğini yapmıyoruz annemiz şakacıktan “seni sevmiyorum” diyor.. Biz de bu olayları kendimizce anlamlandırıyoruz:

 * Sınava girip kazanamamıştım, ya şimdi bunu da kazanamazsam: Başarısızlık korkusu çalıştığımız halde bizi bırakmıyor ve sürekli “kazanamama” fikrini taşıyoruz; bir süre sonra da “nasılsa kazanamayacağım” deyip çalışmayı da bırakıyoruz.

 * İlk araba kullandığım gün kaza yapmıştım, ya gene yaparsam korkusu bizi bir daha direksiyona geçmekten alıkoyuyor.

 * Lisedeki sevgilim beni terketmişti, ya yeni sevgilim de terkederse: Terkedilme korkusu yeni bir ilişkiye girmemizi, girsek de bitmesine neden oluyor. Bilinçaltınızda terkedilme korkusu varken önünüze çıkan her sevgili adayı aslında bir haine dönüşüyor, sevgilinizse “ya beni terkederse” fikriniz yüzünden birgün sahiden terkediyor. Oluyor size kendini gerçekleştiren kehanet..

 * İstediğini yapmamıştım da annem beni sevmemişti, insanlar istediklerini yapmazsam beni sevmezler: Sevgisizlik korkusu yüzünden istemediğimiz halde bazı şeyleri sırf bizi sevsinler diye yapıyor, tavizler veriyoruz. Sonuçta sürekli “fedakarlık” yapıp umduğumuzu da bulamıyoruz ve kocaman bir mutsuzlukla kalıyoruz.

 Geçmişte, özellikle de çocukken yaşadığımız olaylara yüklediğimiz düşünsel ve duygusal negatif anlamlar, bugün benzer olaylarla karşılaşınca hemen aklımıza geliyor. Yaşadığımız başarısızlık, hayalkırıklığı, üzüntü yahut yalnızlıktan dolayı yine aynı şeyleri yaşarsak diye korkuyoruz. Bu korku ya bizi hareketsiz bırakıyor ya da adım atsak bile kendimize mutlaka kaçacak bir kapı bırakıyoruz. Bu ise bizi hayal ve hedeflerimizden uzaklaştırıyor. İşte şimdi savaş boyalarımızı sürüp, korkuların üzerine yürüme zamanı… :)

 Peki korkularımızın üstesinden nasıl geleceğiz?

 İlk yapmanız gereken korkularınızın olduğunu kabul edip, bunların ne olduğunu bulmak istemeniz.. Tüm korkularınızı listeleyin, ilk önce ve en çok üstesinden gelmek istediğinizden itibaren öncelik sırasına koyun. Herbir korkunuzu tek tek alın ve bu korkuların çevresindeki duygu, düşünce ve inançlarınıza bakın:

 Sizi korkutan ne,

korkmamanız için ne olması gerek,

bu korkuyla ilgili başınıza gelebilecek en kötü şey nedir ve bundan korunmak için ne yapabilirsiniz,

bu korkuyu yenmek için nasıl bir desteğe ihtiyacınız var,

bu korku olmadan hayatınız nasıl olurdu,

bu korkuyu yenmek için siz ne yapabilirsiniz?

 Sonrasında sabırla korkuların üzerine yürüyün. Biraz zaman alabilir, vazgeçmeyin. İnançla atın adımlarınızı, “olmayacak, yapamam” gibi düşüncelerle yolunuza negatif enerji yüklemeyin. Kitaplar okuyun, araştırın, benzer korkuları olan ve bunları yenmiş insanlarla konuşun, yardım istemek ve almak konusunda cesur olun..

 Ve de tıpkı Nike reklamındaki gibi “just do it”, sadece yapın.. Korkularla yüzleşmek insanı sinirlendirir ve korkutur, derinlerine inmek gerçekten cesaret ister. 1-2 adımda olmuyor diye güvenlik alanınıza geri dönmeyin, o alanda kaldığınız sürece aynı korkularla yaşamak zorunda olduğunuzu bilin..

 Her bir adımla enerjinizin arttığını, 1 adım daha atmak istediğinizi göreceksiniz; kendinizi kutlamayı ve kendinize teşekkür etmeyi de daima hatırlayın.

 Ve şunu da lütfen hep hatırlayın: Şu ana kadar olmadığınız insan olmak için, şu ana kadar yapmadığınız bişeyler yapmanız lazım.. Arayın, konuşalım.. :)

 Sevgimle kucaklarım.. :)

 “Başarınız için ne kadar çok çalışırsanız çalışın, eğer düşünceleriniz korku ve başarısızlık dolu ise, çabalarınızı yok ederler ve başarınızı imkansız yaparlar.” Baudjuin

3 yorum

  1. Sevgilim bendn ayrilir dye cok korkuyorum bna her isteni yaptyor bna yardmci olun

  2. Sinan bey, sevgiliniz sizden ayrılır korkusuyla onun her istediğini yapmak belli ki sizi de rahatsız etmiş.. Bu konuda çalışmak isterseniz bana ncigdematabey@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

  3. beni öldürecekler korkusu..

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>