Hedefiniz Günde 30 Dakikaya Değmez mi?

11 Şubat 2013 | Hedef Belirleme, Makaleler, Yaşam Koçluğu | 1 yorum

Hedefiniz Günde 30 Dakikaya Değmez mi?

Son 10 gündür gelen mesajlardan, geçen yazımda paylaştığım hedef formu ile pek çoğunuzun 2013 hedeflerinizi sistematik bir şekilde oluşturduğunuzu ve disiplinli bir şekilde eyleme geçtiğinizi biliyorum. Harikasınız!… Yolunuzun kolay ve keyifli OLmasını tüm kalbimle diliyorum.

Bu yazının konusu ise mesajların birinde yer alan şu soru: “Bir an gelir de demotive, tembel ya da yılmış hissedersem ne yapacağım?”

Cevap veriyorum:

Kendinize şu soruyu sorun: “Hedefim günde 30 dakika ayırmaya değmez mi?”

 Bu soru ile, varmak istediğiniz noktayla harcayacağınız zaman arasında bir bağlantı kuruyorsunuz. Günde 30 dakika pek çok kişi için kolay bir başlangıç noktasıdır. Bazı sabahlar ne giyeceğinizi düşünürken yarım saat geçer; hatta internette “takılırken”, televizyon seyrederken ya da arkadaşınızla “geyik yaparken” daha çok zaman harcadığınıza eminim. Basit bir hesapla sıradan 3 aktiviteden kırpacağınız 10’ ar dakika size  30 dakika kazandırır.

Şimdi bunun hedefimizle alakasına gelelim:

Eğer hedefiniz için 30 dakika bile ayıramıyorsanız, bu muhtemelen gerçekten istediğiniz bir hedef değildir. Bırakın ve boş yere zihninizi meşgul etmesine izin vermeyin. Bunu yapamıyorsanız, yani bu sizin için gerçekten önemli ise, o zaman karşı karşıya olduğunuz sorun, süreci gereğinden fazla karmaşık hale getirmek olabilir.

Yapacaklarınızın olduğundan daha büyük ve zor olduğunu düşünmek, mükemmeliyetçi bir yaklaşımla ayrıntıda boğulmak sizi yorar, demotive eder ve yıldırır. Oysa bunlar büyük olasılıkla hiç de büyüttüğünüz gibi zor ya da komplike değildir, düşündüğünüzden daha kısa sürede yapılabilirler.

30 dakika kısa bir zaman gibi görünmekle beraber, her gün hedefinize bu kadar vakit ayırmak size tahmin ettiğinizden daha uzun yol aldırır. Ajandanızda her gün bir 30 dakikayı belirleyin; sabah, öğle ya da uyumadan önce gibi. Bir kere bunu yapıp devam ettirdikçe, ilerleyen zamanda daha fazla zaman ayırmak isteyeceğinizi ve hedefinizin ulaşılabilir olduğunu fark edeceksiniz.

* Kilo vermek istiyorsanız, 1 ay boyunca günde 30 dakika spor yaptığınız düşünün, farkı fark edeceksiniz,

* Meditasyonu günlük ritüeliniz haline getirmek istiyorsanız her gün 30 dakika ayırın, 1 hafta sonra zihninizin sakinliği sizi mutlu edecek,

* Ailenizle ilişkinizi geliştirmek istiyorsanız, her akşam 30 dakika onlarla sohbet edin ve 2 hafta sonra size nasıl davrandıklarını görün…

Eğer hedefiniz için günde 30 dakikadan daha fazla zamana ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, elbette süreyi artırabilirsiniz. Hedefimiz minimum 30 dakika, fazlası bonus :)

Sevgimle kucaklarım…

1 yorum

  1. Ben Shapes üyesiyim, günde 30 dakika spor yapıyoruz, hem eğleniyoruz hem arkadaşlar ediniyoruz hem de forma giriyoruz, herkese tavsiye ederim :)

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>