Bırakın Bu Eski Hikayeleri…

14 Ocak 2013 | Makaleler, Yaşam Koçluğu | 5 yorum

Bırakın Bu Eski Hikayeleri…

Biten yılın muhasebesini yaparken, “isteklerim gerçekleşmedi, çünkü…” diye başlayan cümlelerimizin bize söylediği bazı davranış ve düşünce kalıplarımız vardır. Geçen gün yeni yıl hedefleri üzerine çalıştığımız bir arkadaşım da bana birtakım gerekçeler sıraladı. Ben de ona dedim ki, “Bu eski hikayeleri arkanda bıraksan da, 2013′de yeni bir hikaye yazsan nasıl olur?”

 Bugünkü yazımda, sizin de artık geride bırakıp yenisini yazacağınız hikayeleriniz olabilir mi diye sorayım istedim. İsterseniz birlikte bakalım:

 1. Çok zor: Yol almanız için gerekli olan minik adımları atmak istemiyor ve bu nedenle de eylemi zorlaştırıyor olabilir misiniz? Çalışan kaslar güçlenir, işleyen demir ışıldar; minik adımları attıkça atasınız gelecek, inanın.

2. Ben böyleyim, değişemem: İsteğiniz sizin için gerçekten ve yeteri kadar ÖNEMLİyse, bal gibi de değişirsiniz.

3. Çok …….. ‘yım (boşluğu doldurun): Çok yaşlı / çok kilolu / çok gergin / çok…… Şu an olabileceğiniz en iyi durumdasınız, daha iyi versiyonunuz olana kadar :) Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin ve yapabileceğinizi yapın.

4. Çok geç: Kaçırdıklarınıza üzülmeyi bırakın, anı yaşayın. ŞİMDİ neyi seçiyorsunuz?

5. …. yapmalıydım: Hiç de değil, yapmadıklarınızın size ne getireceğini hiç bir zaman bilemezsiniz, belki de öyle olması gerekiyordu. Kendinizi affedip yola devam edin, sıradaki eyleminiz ne?

6. Sen ….. yapmalıydın: Gerekiyorsa sınırlarınızı koyun elbette, isteklerinizi söyleyin; bununla beraber başkalarını değiştirmeye çalışmayı bırakın. Değiştirebileceğiniz tek kişi sizsiniz.

7. Onun yüzünden: Başkalarını suçlamayı bırakın, ilişkilerde gücünüzü ve sorumluluğunuzu elinize alın. Herkes kendinden sorumlu…

8. Affedemem: Tamam istemiyorsanız affetmeyin, söylenen / yapılan nedeniyle acı çekmeyi bırakın. :)

9. Param yetmez: Bir şeyi niye istediğinize bakın, aldığınız şey size ne hissettirecek ya da ne yaşatacak? Bunu bulduktan sonra parayla ilişkinizi “param yetmez” ‘den “önceliğim şu / seçeneklerim bunlar / alternatifim şu olabilir” ‘e çevirin.

10. Keşke ….. olsaydı: Keşke bilseydiniz, keşke fırsatınız olsaydı, …… KEŞKE ŞİMDİ GÜCÜNÜZ OLSAYDI ne yapardınız? Yapın o halde!…

11. Neden ben?: Neden olmayasınız? Hepimiz bir oyunun içindeyiz ve her rolü oynayabiliriz. İyi haber şu ki, oyununuzun senaristi olabilirsiniz, istediğiniz rolü seçebilirsiniz.

12. Ama bu haksızlık: Olabilir, değiştirebiliyorsanız değiştirin, değiştiremiyorsanız kabul edin, alternatiflere bakın, TAKILMAYIN.

13. Ne zaman?: ŞİMDİ ne yapabilirseniz yapın. Eyleme geçmeden geleceğe dair hayaller kurmak bir işe yaramaz. Her gün bişeyler yapın. HAYAT ŞİMDİDİR.

Yeni yıla da yeni hikayeler yakışır :)

Sevgimle kucaklarım…

 

5 yorum

 1. VALLA BEN SENI IZLEMEYE DEVAM EDOYORUM ÇIGDEMCIM. SEVGILER.

 2. Cok güzel bir yazi olmus, elinize saglik.Bu arada kitabinizi da alip okudum o da cok hos, bir solukta okumalik olmus…Sevgiyle kalin.

 3. Ne güzel yazmışsınız…
  Cesaret lazım …ve inanç..

 4. çok faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık.
  Takvimi de merakla bekliyorum. Sevgiler

 5. Güngörcüğüm, ben de seni izlemeye devam ediyorum, yılbaşı kutlamaları fotoğraflarına bayıldım.. :)

  Sevgili Susen, kitabımla ilgili düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler…

  Sevgili Love and Smile, inanmak herşeyin başı..

  Ve sevgili Şenay hanımcığım, teşekkür ediyorum, takvim yayında, bakalım nasıl bulacaksınız :)

  sevgilerimle…

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>