2013 Alet Çantanız

31 Aralık 2012 | Hedef Belirleme, Makaleler, Yaşam Koçluğu | 4 yorum

2013 Alet Çantanız

Geçenlerde yemek yaparken kavanoz kapağı açmam gerekti. Kapak sıkışmış, açamadım; bıçakla uğraştım olmadı. En sonunda debelendiğimi gören eşim kaşık çekmecesinden bir alet çıkardı, kavanozun kapağını bir kelepçe gibi sardı ve kapak tık diye açıldı.  Ben şaşkın şaşkın bakarken, o da bana gülerek baktı ve şöyle dedi: “Bazı maymunlar alet kullanır!…”

Eften püften bir hikaye gibi görünüyor değil mi? Peki yazar burada ne demek istemiş derseniz, cevabı basit :) Başarıya ulaşanlar, iyi aletler kullanır, kavanoz açacağı dahil!… Kendilerine, işlerine, geleceklerine yatırım yaparlar; iyi bir koçları, onları destekleyen bir ekipleri ve takım çantalarında kullanabilecekleri en iyi aletler vardır. Üstelik de az maliyetle yüksek verimlilik ve karlılık sağlarlar.

Son derece basit ve çoğunlukla da oldukça ucuz bu aletlere gelin birlikte bakalım:

1. Hedeflerinizi yazmak için bir defter: Adına ister yaşam defteri deyin, ister hedef defteri.. Nereye gittiğinizi bilmek, nasıl gideceğinizi planlamak, yolunuzu günbegün görmek için inanın bir defter ve kalemden fazlasına ihtiyacınız yok..

2. Bütün yılı göz önünde tutabileceğiniz, tercihen bir duvar takvimi: Önemli tarihleri, doğum günlerini, yıldönümlerini, tatilleri, iş seyahatlerini vs farklı renklerde kalemlerle işaretleyebilirsiniz. Yılın büyük resmini görüp planlarınızı ona göre yapabilirsiniz. Bu, günlük / haftalık / aylık olarak odaklı ve motive kalmanızı sağlar.

3. Günlük plan / yapılacak işler listesi: İster küçük kağıtlara yazın ister ajandanıza, ya da bilgisayarınızda elektronik olarak izleyin. Günü önceden planlamak, önceliklerinizi görmenizi ve önemli işleri ilk olarak yapmanızı sağlar. Günü önceki geceden ya da sabah ilk iş olarak planlayabilirsiniz. Zamanın kıymetini bilin ve şansa bırakmayın.

4. Destek ekibi: İster iş arkadaşınız olsun, ister koçunuz, ya da temizlik için yardım eden kadın.. Hayatınızın farklı alanlarında size destek olan, işlerinizi kolaylaştıran kişiler emin olun tali yollara sapmadan ana yolda kalmanızı sağlarlar.

5. Düşünmek için zaman: Planlamak, gözden geçirmek, beyin fırtınası yapmak, meditasyon yapmak, günlük tutmak…. için programınızı yapın. En azından haftada bir kez, her şeyi bir kenara bırakın, çayınızı / kahvenizi, defterinizi alın ve oturun. Hayatınızı, gidişatınızı, arzu ettiklerinize nasıl gideceğinizi düşünün. 1 saat yeterli, sonuçtan memnun kalacaksınız :)

6. İyi ekipman: Alet işler el övünür diye boşuna dememişler. Sürekli takılan bir bilgisayar ya da zar zor kesen bir bıçak insanı sinir eder, motivasyonunu bozar. Düzenli olarak kullandığınız her neye ihtiyacınız varsa (bilgisayar da olabilir, matkap da…) alabileceğiniz en kaliteli / en iyi olanını alın, verimliliğinizi artırır.

Yeni yılda, hayatınızda fark yaratacak yeni ürünler, yeni çalışmalarla birlikte olmak üzere…

Yeni yılınız kutlu ve mutlu OLsun!..

Sevgimle kucaklarım…

4 yorum

  1. Merhabalar Çiğdem hn,
    bu yıl inşaallah farkındalığımızın,refahımızın arttığı,sağlık,huzur,başarı içinde fazlalıklarımızı bıraktığımız ihtiyaçlarımızın kolaylıkla karşılandığı bir yıl OLsun size ve hepimize..
    Ben de sizi sevgimle kucaklıyorum.

  2. Bu yazi tam benlik olmus. Bu yilimi daha verimli gecirmek istiyorum. Tavsiyelerinize uyacagim.

  3. Şenay hanımcığım, tam da dediğiniz gibi, farkındalığımızın arttığı bir yıl OLsun..

  4. Merhaba Desen, dilediğiniz gibi yeni yılınız bol verimle geçsin, yol arkadaşına ihtiyacınız olursa burdayım :)
    sevgilerimle…

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>